Business Profit Consult | А сега накъде? Коя е твоята сила на промяната?
99
post-template-default,single,single-post,postid-99,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2427

А сега накъде? Коя е твоята сила на промяната?

Тези дни имам вълнения около темата за ПРОМЯНАТА изобщо!
В Университета имах удоволствието да слушам лекции по “Управление на промяната” от Професор, който беше и сега все още е олицетворение на промяната. Но желанието да напиша тази статия, дойде след като гледах нова поредица по National Geographic за планетата ни и идеята за нейната уникалност – разбирай за възможностите за ЖИВОТ.

Оказва се, че това в основата на живота всъщност е ВОДАТА.  Да, Н2О има удивителната способност под влияние на различни външни или вътрешни фактори да влиза в различни състояния – течно-твърдо -газообразно. Може би според 4-те фундаментални взаимодействия от физиката, на водата и липсва още едно състояние, но все някога ще го намерим 🙂
        Ако водата ни дава възможността да живеем на планетата, чрез постоянната си промяна, не може ли просто да копираме този работещ модел и да го пренесем в ежедневието си? Защо така старателно искаме, да се случват промени около нас, без ние самите да се променяме? Или да се променят нещата ЗА нас, без ние да излезем от “удобното” кресло наречено – зона на комфорта.
        Ако вярваме, че само действията в посока: “Аз съм – Аз правя – Аз имам” дават реален резултат, не е ли видна промяната на думите дори, да не говорим за действията! Защо тогава реагираме на промените не с радостно очакване и ентусиазъм, а с неудовлетворение? Има ли друг вариант и как можем да обърнем посоката? 
        Моето мнение, е че отново стигаме до любим човешки модел на поведение – ЛЕСНОТИЯТА “Защото така е по-лесно”!

  • Да мрънкаш срещу промените, вместо да си част от ПРОМЯНАТА.
  • Да саботираш нововъведенията, вместо да се възползваш от тях.
  • Но най-страшен и за съжаление най-често срещан вариант е, да се САМО САБОТИРАШ. Какви са симптомите?

Например: на каквото и да е предложение за новост или промяна, първичната ти реакция е да намериш – извинение/ оправдание;

  • Да кажеш веднага как НЯМА да стане
  • Да намериш поне 3 причини ЗАЩО няма да стане така;
  • Да имаш постоянното усещане, че си затрупан с работа, а все не ти достигат времето и парите;
  • Да искаш, но да не знаеш какво и как да го постигнеш
  • Да знаеш, но да не го правиш ☺️ (това ми е любимо да го чувам -Аз това го знам, учил съм го, чел съм го). Щом не го ПРАВИШ, значи не го ЗНАЕШ! Може би си чувал за това, но със сигурност не го знаеш.

 Поставям последно, но е с първостепенно значение:

  • Да отлагаш: за после; за след малко; за утре; за понеделник; за 1-во число на месеца; за след празниците; от Нова Година нататък..

„Ако не се справяте толкова добре, колкото очаквате, най-вероятно това е така, защото правилата на играта са се променили, но никой не ви го е казал“ – Сет Годин

В интерес на истината, трябва да кажем, че никой не е длъжен да Ви информира. Вие сте този който трябва да се вълнува от променящите се около него среда, хора, обстоятелства, политики и т.н. Спомням си разговор с мой клиент, който категорично заяви, че вече на е на 50 години и няма как от тук натам да се променя, защото нямало вече на къде. Да предположим, че не иска да се променя. Как тогава да се променят нещата за него? Някой друг ли да го направи? Кой и защо да го прави?

В живота и в бизнеса времето е от решаващо значение и никой няма да ни чака. Ако не успявате да се придържате към скоростта и в бизнеса и в живота, то скоро ще бъдете принудени да направите нещо.

И тогава стигаме до първопричините за ПРОМЯНАТА изобщо.

Според Джим Рон те са само две – Единия източник на желание и действия за промяна е ОТЧАЯНИЕТО. Тогава когато сме принудени, достигнали сме максимума на търпимост, или образно казано сме на дъното. От там КЪДЕТО ЧУВСТВАМЕ ОТЧАЯНИЕ по-зле няма как да стане. Натрупано бавно, полека, с години нехайство и бездействие, довежда до момента в който чувстваме остра необходимост от незабавна ПРОМЯНА. Време е за действие.

Втория източник на желание и действие за промяна е ВДЪХНОВЕНИЕТО. То може да дойде по всяко време, от всяко място и всеки човек, който влиза в живота ни. Можем да се оставим на прекрасното чувство, докато ни владее вдъхновението и бавно да отнесе със себе си перспективи и възможности. А можем да предприемем действия, който ще са в пъти по-силни, защото са породени от положителна първопричина за нас. Има един израз „да яхнеш вълната“, което означава да си нащрек за всяка възможност и да очакваш с нетърпение новото и различното. А това вече е смисъла на ПРОМЯНАТА. И ние като ВОДАТА влизаме в различно състояние. Едно води до желание за промяна, но не предприемаме действие. И си оставаме с искането! Друго състояние е източник на реални действия -тогава СЪМ- ПРАВЯ- ИМАМ -е това което искаме.

В бизнеса промяната може да е:

  • в стратегията;
  • в начина на протичане на бизнес процесите;
  • в създаването на съдържание и ползи;
  • в комуникацията;
  • в управлението на екипите;
  • в иновациите и т.н.

НО най-вече тя трябва да е в генератора на бизнеса, в идеолога, в създателя, в този който е измислил самия бизнес. Промяната е необходимо да тръгва от нас.
       И сега, ако ми позволите, бих Ви помолила да ми партнирате, като ми дадете обратна връзка, за първичната Ви реакция на три въпроса:
                  1. Какво ще направите, ако Ви се наложи в следващите четири седмици всеки ден да ставате в 5,25 часа?
                  2. Можете ли да изброите (на ум или тук писмено) три неща, които отдавна отлагате? 
                  3. Каква би била реакцията Ви, ако за същия период (4 седмици) се налага да усвоите нови професионални умения, които са мнооого далеч от Вас?

Благодаря Ви, че стигнахте до тук. Добре дошли сте, да си поговорим. Ще радвам да споделите размисли и страсти по темата за ПРОМЯНАТА.

Промяна с лекота Ви пожелавам,
Б