Business Profit Consult | Какво точно правим цели 8 работни часа?
1903
post-template-default,single,single-post,postid-1903,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2427

Какво точно правим цели 8 работни часа?

Какво точно правим цели 8 работни часа?

“Твоя ден започва, сутрин в 7 точно, с чаша горещо кафе,

В радости и  грижи трескаво се нижи..😊 😊 😊 😊 😊

Всеки ден с нещо си зает – Бързаш нямаш време..!“

Рефрен от обичана песен от миналия век, която ни караше да танцуваме в ритъма на бързата мелодия. Графици, срещи,  срокове, планове, време за нас, време за семейството, време за любимите неща. През главата nи минават следните мисли: Нямам време! Бързам! Не ми стига денонощието! Кога да направя….? Няма да успея с тази задача? Да отложим за друг път?!

Защо вечно не ни достига ВРЕМЕ?

Разсъждавайки над темите за управление на времето и как да бъдем по- продуктивни прибягваме  към точните науки – защото отмерваме времето.  Как точно го правим, замисляли ли сте се?

В ритъма на сърцето си: една секунда – един удар на сърцето. И така: 

Всяка седмица има седем дни. Всеки ден има 24 часа. Всяка седмица е 168 часа.  Това е доста време. Ако работите на пълен работен ден, пет дни в седмицата  т.е. 40 часа седмично, спите по осем часа на денонощие, т.е. 56 часа – то ви остават 72 часа за други неща. Това е много време. А може би  работите почти 50 часа седмично, защото сте взели допълнителна работа.  Е, тогава ви остават 62 часа за други неща. Какво правите с тези 72 или 62 часа седмично е тема за друг разговор. Но вече знаете, че имате много време – много повече от времето за работа или времето за сън. Защо тогава постоянно се оплакваме от липсата на време? За да отговорим на този въпрос е необходимо да знаем къде изтича времето ни?

Ако говорим за бизнеса – то е важно да знаем в какво преминават работните ни дни /или нощи. Къде инвестираме времето си, а заедно с него и енергията си? Ето и един реален казус от пазара от 2019г.:

„ В разговор с клиент, който се оплакваше от постоянен недостиг на време, приложихме един много прост метод за решаване на проблема – изучаване  и измерване на времето. Или казано по друг начин – помолихме клиента, да си записва какви дейности извършва всеки ден и колко време му отнемат. Т.к бизнеса му е свързан със съставянето на график за обслужване на клиенти – това не беше особено трудно. Резултата се оказа шокиращ за клиента -защото черно на бяло, той сам записа колко време е работил две последователни седмици и се оказа, че само  си е мислил, че много работи, а от това автоматично мозъкът му е възприел нагласата  „нямам време за…“ . Тази и много други изпитани във времето техники за справяне с проблема използваме методично в работата си с клиенти, които срещат затруднение с time management-а” . Така на предни позиции отново излиза погрешната представа за времето!

Ако не знаем къде влагаме времето си как очакваме да го Управляваме?

Управление на времето, Приоритизиране ,Целеполагане, Отлагане, Разсейване, Продуктивност, Планиране, Изпълнение, Контрол…….. са все области, които са част от личния и от професионалния ни живот, без значение дали работим за себе си или сме част от по-голяма организация.

От способността ни да Управляваме времето,  а не то нас -зависят онези области на живота, които ни дават усещането за постигнато щастие – здравето, професионалната реализация в нейния финансов аспект и баланса между личен и професионален живот. По начина по който възприемаме времето можем условно да се разделим на:

  • хора, които си ценят много високо времето;
  • такива, които предпочитат (дори обичат) да отлагат;

Тези от нас които са оценили времето си като много важен за тях лично и за бизнеса им ресурс, са хора които са и в пъти по-продуктивни, целенасочени и като цяло много по-успешни от останалите.  Защо ли ? Защото за продуктивните хора изпълнението на поставените задачи носи удовлетворение от постижението и освобождава време за правенето на други неща, които искаме и ни носят сами по себе си удоволствие. Тези хора не се боят да предприемат действия и да се променят.

Още през миналия век, хората са разбрали, че за да управляваш нещо, пък било то и времето, първо трябва да го опознаеш и да имаш с какво да го измериш. За измерването имаме точна и много прецизна техника – часовникът.  За измерване на производителността и продуктивността хората използват най-различни методи:  Помидоро метод;   правилото на Парето;  Матрицата на Айзенхауер, използват  мобилни приложения специално създадени за управление на времето и измерването на това в какви задачи -колко време инвестираме. Интересното е, че тези методи работят за хора които ги използват. Оказва се че в дългосрочен план много бързо се демотивираме и изоставяме дори и добре работещи техники за оптимизиране на времето.

Следва много важния фактор за управлението и това е да се сприятелиш с времето и да разберем как използваме времето си?

 Какво всъщност правим цели 8 работни  часа?

Вече разгледахме проблема с нагласата на голяма част от работещите хора, които всъщност си мислят- че нямат време, защото го прахосват в незначителни задачи. Тези които имат личен бизнес пък страдат от недостига на време поради липсата на организацията му или поради отлагането на важните задачи за после…Оказва се, че реалното време в което реално се трудим е много по -малко от предвидените 8 работни часа. По-голямото предизвикателство е да се справим с „крадците на време“ за които говорихме в тази статия в блога.  Вероятно сте чували сентенцията „времето е пари, а парите са време“. Затова единствено Вие можете да решите да промените ситуацията с времето във Ваша полза, като си задавате всеки ден тези три въпроса:

Какво направих днес за своя бизнес?

Какво направих днес за себе си лично?

Какво направих за семейството си?

Ако има и друга област на живота в която времето не ви достига просто попитайте себе си?

За собствениците на малък или среден бизнес е всеизвестен факт, че са „човекът оркестър“ винаги бързат, разбират от всичко, почти като в онзи  стар български филм „Дупки правим всякакви“ . Опитайте да погледнете на себе си като на спортист, който има нужда от треньор. Той е човекът, който да следи за вашата подготовка, представяне и подобряване на резултатите ви.  Ако и Вие сте в подобна ситуация и страдате от липса на време за важните неща, тези които движат бизнеса, можете да помислите върху следната идея: Какво ще кажете да имате до себе си  един човек или екип от хора, отдадени на идеята да ви придвижат напред в бизнеса? Работили ли сте с външен консултант до сега? Или със бизнес инструктор? Достигнали ли сте до идеята, че ви трябва някой, който да ви сръчка, да ви изслуша, да ви подкрепи, някой с когото да обсъдите вашите бизнес проблеми? Щом мислите в тази посока Ви предлагаме да погледнете какво представляват нашите услуги тук.

За нас е повече от ясно, че щом четете тези редове сте открили проблем във Вашия бизнес, за който се нуждаете от помощ за решаването му. За да разберем дали ние можем да сме ви полезни, не се притеснявайте да се свържете с нас по един от посочените начини.

Ако не сте, можете да разгледате сайта на Business Profit Consult и да се запишете за безплатна 30 минутна сесия онлайн, в удобно за Вас време по конкретен бизнес казус. Можете да отправите запитване и през формата за контакти в сайта или директно да комуникираме във Facebook.

Да правиш бизнес с лекота е толкова удовлетворяващо и мотивиращо. Така че, пожелаваме си лекота в избора на онези решения, които да ни движат напред!

Б. Минкова