Business Profit Consult | 10 тенденции в пътуванията с цел почивка
2226
post-template-default,single,single-post,postid-2226,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2427

10 тенденции в пътуванията с цел почивка

10 тенденции в пътуванията с цел почивка

в условия на пандемията SARS-CoV-2 (COVID-19)

by Yavor Ivanov

1. Търсенето на пътувания ще се възстанови по-бързо от очакванията

Потребителите отбелязват повишено желание да видят света и искат да наваксат загубеното, като планират да пътуват повече в бъдеще. Прогнозира се, че в отговор на това търсене туристическата индустрия ще започне да предлага нови, по-необичайни маршрути и възможности за обиколки през 2021 година. Все още обаче голяма част от търсещите заявяват, че не са готови да пътуват, докато не се появи ваксината или лекарството срещу корона-вирус.

2. Стремеж към спестяване на пари

Икономическото въздействие на пандемията не е за пренебрегване и потребителите ще обърнат повече внимание на цените, когато планират пътуване в бъдеще и ​​ще следват специални оферти, записване в последна минута, промоции и рекламни кампании. Пътуващите очакват по-голяма прозрачност от ОТА платформите, туристическите оператори и агенти, и хотелиери при резервиране по отношение на гъвкави политики за анулиране, промяна престой, възстановяване на суми по нереализирани пътувания и почивки.

3. Интересът към вътрешния туризъм няма да намалее скоро

Корона-вирусът принуди хората да преминат към вътрешен туризъм поради по-малкото ограничения, свързани с него. И в бъдеще интересът към подобни пътувания ще е активен, да се посети нова дестинация в своята страна или регион и да се видят местните природни забележителности, храни, вкусове, бит на местните. Половината потребители твърдят, че ще посетят вече познати места, които са посещавали преди и са им останали незабравими спомени.

4. Основното е безопасността

Поради SARS-CoV-2 (COVID-19) много от пътуващите ще вземат повече предпазни мерки и ще разчитат на помощта от туристическата индустрия, за да се адаптират към „новата реалност“. Правителствата, туристическите асоциации, туроператорите, хотелиерите и ресторантьорите ще работят заедно за създаване на единни стандарти за безопасност. Предвид увеличените очаквания, властите в някои региони и компании ще трябва да предприемат допълнителни мерки, за да възвърнат доверието на туристите.

Ще се избягват пътувания до определени дестинации, ако там не е безопасно. Има очакване при посещенията на туристическите места, те да бъдат регулирани, за да се спазят мерките за социално дистанциране и ще се резервират варианти за настаняване само ако бъде предоставена подробна информация за мерките за здраве и безопасност, и туристите биха предпочели при изора си само място в което има гарантирана сигурност. Дипломатическите връзки на ниво здравни и туристически държавни институции, зелени коридори, рекламни кампании за позициониране, усилията на местата за настаняване и туристически посредници ще са ключови.

5. Личните автомобили ще станат по-популярни

Корона-вирусът също ще повлияе и на предпочитанията за транспорт, тъй като пътниците избират по-безопасни и по-уединени възможности. Пътуващите ще се опитат да избягват обществения транспорт, за да минимизират риска от инфекция. Това ще доведе до големи промени в начина, по който хората стигат до дестинациите си: мнозина ще започнат да наемат коли, каравани или да използват собствен транспорт. Трябва да се отбележи промяната в отношението на туристите към мерките за сигурност. Някога странни изглеждаха ограниченията за превоз на течности в ръчния багаж или необходимостта да събуете обувките си, за да ви проверят със скенер, сега това се превърна в рутина. Новите хигиенни мерки също ще станат нещо обичайно. Спокойно се възприема необходимостта от измерване на температурата при пристигане, да се носи маска на обществени места, спазване на социална дистанция, ползване често на дезинфектант, но що се отнася до карантината, тази мярка ще остане непопулярна.

6. Пътувания и екология

Повече от половината пътуващи ще искат да прекарат почивката си по екологичен и съзнателен, щадящ природата начин. Очаква се туристическата индустрия да започне да предлага възможности за пътуване, които са по-малко вредни за околната среда, а местните туристически компании ще трябва да се научат как да управляват клиентските потоци, така че да им оставят само добри впечатления.

В дългосрочен план туристическата индустрия трябва да предлага по-изгодни възможности за пътуване извън високия сезон и нови дестинации, за да се избегнат тълпите от туристи. На лице е и силно търсене на отворен достъп до информация за това как туроператорите използват пари за пътуване, за да помогнат на местните общности. Туристите вече показват, че с пътуванията си биха искали да подкрепят възстановяването на избраната посока и дестинация. Освен това, пандемията принуди повече от половината пътници да обмислят намаляване на отпадъците и рециклиране на пластмаса по време на пътуванията си. Умни-смарт сгради, луксозно бунгало – къщи и вили, места за каравани, къмпинги вписващи се в конкретната природна даденост, подходяща прилежаща инфраструктура и достъпност ще е с високо-платежно, и голям по обем търсене.

7. Пътуване и работа

Преходът на много компании към отдалечени форми на заетост може да доведе до факта, че в бъдеще хората ще започнат да планират по-дълги пътувания, в които ще бъде удобно да съчетават свободното време и работата. Например, включително няколко почивни дни в командировка или удължаване на пътуванията с една до две седмици, за да се работи отдалечено на ново място. Пътуващите с цел туризъм, вече реализират търсене за резервация и настаняване с възможност за отдалечена работа, при условие че могат да работят дистанционно. ОТА платформите и туристическите оператори ще насочват, а местата за настаняване ще трябва да осигурят допълнителни удобства за дистанционна работа, за да привлекат пътуващите по работа и свободно време. Командированите и бизнес пътниците поставят въпросът за неприкосновеността на личния живот и чистотата на жилищата, както и възможността за удължаване на престоя им и техническа обезпеченост на широколентов, високоскоростен и непрестанен интернет достъп в избраното място.

8. Плаж, разходки, здраве, храни и напитки, култура и преживявания

От избухването на пандемията потребителите по целия свят се интересуват от дейности на открито: туризъм, разходки на открито, природа и релаксация. Проучванията показват, че по време на пътуванията си повече от половината ще се стремят към свободното време като разходки и отдих семейно и индивидуално, и биха искали да се отпуснат извън града, обикновено са готови да пътуват до по-малко популярни дестинации, за да прекарват повече време на чист въздух. Отдихът на плажа ще остане най-популярното и предпочитано развлекателно занимание, следват релаксиращите пътувания съчетани с балнеология и здравни процедури, а пътуванията до големи градове с цел шопинг, забавления, тестване на вкусове, храни и напитки, градска среда, култура и музикален ъндърграунд постоянно увеличават своя дял и постигат неподозирани висоти в реализирани обеми.

9. Нови технологии и туризъм

Туристите вярват, че при пандемия технологичните иновации ще се използват все по-често за подобряване на безопасността при пътуване, местата за настаняване ще трябва да прибягнат до най-новите технологични решения, за да помогнат на гостите да се чувстват в безопасност, да резервират онлайн всички възможни услуги. Очакването за технологичните иновации засяга не само въпросите на безопасността, но и всички аспекти на пътуването. Например, повече от половината туристи преди да пътуват биха искали да се запознаят с бъдещото място за настаняване или пътуване, използвайки технологии за виртуална реалност, разказани видео истории, виртуални гайдове на маршрути, изкуствен интелект, 5G, блокчейн и т.н.

10. Ваканция и пътуване с домашните любимци

От въвеждането на ограниченията за пътуване, броят на използването на филтъра на ОТА платформите за възможност за настаняване с домашни любимци се е увеличил повече от два пъти в сравнение с 2019 г., така че е ясно, че в бъдеще туристическата индустрия ще трябва да обърне повече внимание на желанията на пътуващите – почивка с домашни любимци. И се предвижда, че хотелите и други места за настаняване ще трябва да отговорят на това търсене.

Ако статията ви харесва, моля харесайте я и я споделете с вашия кръг от осъзнати и интересуващи се приятели и колеги. Очакваме коментари и мнения по значимата тема за туризма както тук, така и в страниццата на Business Profit Consult във Facebook.