20 Nov Покупката на инвестиционен имот, повече от просто една възможност
by Силвия Йонкова Управител на агенция за недвижима собственост “Недвижимост – Варна”
Закупуването на недвижим имот е вариант за инвестиция на средства с цел защитата им от форсмажорни обстоятелства, като инфлацията например. За много българи идеята да имат собствено жилище е вкоренена дълбоко в народо-психологията ни, защото са израснали с мисълта някой ден да притежават дом. Данните сочат, че българите предпочитат да инвестират в недвижими имоти и процентът на собствениците на жилища в страната ни е близо 84%. По този показател ни изпреварва само Румъния, където процентът на собственици на жилище е 90%.
Всеобщо е усещането, че само малка група българи могат да печелят от инвестиции в недвижими имоти. Като изключим молове, офис сгради или луксозни резиденции (предпочитани и достъпни на 1% от населението), има изобилие от възможности, които са по-реалистични за останалата част от харат с не дотам високи доходи, позволяващи им поддържането на повече от едно жилище.
В следващите редове, ще се спрем на някой от най-популярните възможности с ясната идея, че те не изчерпват всички предложения на пазара.
1. Ваканционен имот. Може да копнеете за вила в близост до брега на морето или на къща в ски-курорт, но мислите, че не може да си го позволите. Е, може би можете и в същото време ще правите пари от отдаване под наем, когато не сте там. Звучи добре, нали?
Плюсове: Отдаване под наем на имота може да компенсира разходите за поддържането му. Има множество сайтове, в които да публикувате обявата си и да стигнете до кандидат-туристи. Получавате по-скоро “пасивен доход”, за който не се налага да работите физически.
Минуси: Имайте в предвид, че трябва да платите значителна сума предварително. Освен цената на имота и таксите по прехвърлянето на собствеността, от вас ще очакват да платите и годишната такса поддръжка на сградата. Съществува и облагане на доходите от наем на недвижим имот. И най-накрая, трябва да свикнете с мисълта, че непознати хора ще живеят в него и ще ползват вещите и имуществото ви.
2. Еднофамилна къща.
Покупка на самостоятелна къща, като цяло е по-скъп вид инвестиция, отколкото опцията спомената по-горе. Но наградите може да си струват усилието. Много инвеститори, които купиха еднофамилни къщи близо до големите градове на България по време на срива на жилищния пазар през 2009-2010 г., сега отчитат печалби.
Плюсове: Винаги има търсене на този тип имоти. Поскъпването обикновено изпреварва това на други инвестиционни имоти и е по-лесно да се намери купувач (можете да продадете на сегашния наемател или на потенциален инвеститор), ако решите, че вече не искате да притежават собственост.
Минуси: Освен по-високите разходи за покупка, ще разчитате само на един единствен източник на приходи – вашия наемател. Това означава, че ако клиентът се изнесе от имота, трябва да имате достатъчно средства за покриване на разходите по поддръжка (и вероятно ипотечен кредит), докато се намери нов наемател.
3. Апартаменти в жилищна сграда.
Ако имате по-голям натрупан капитал за инвестиране, защо не го вложите в многофамилна сграда? Три или четири апартамента могат да бъдат закупени със съществуващото финансиране и са добър вариант за хора, които планират да живеят в един от тях и да отдават под наем на бъдещите съседи в кооперацията.
Плюсове: Тази инвестиция предоставя достатъчно потоци от приходи, така че ако един апартамент остане свободен, можете да разчитате на наем от останалите. Така ще компенсирате разходите, докато се търси нов наемател.
Минуси: Надявам се, че разполагате с гаечен ключ, клещи и отвертка. Всеки от приходите ви в случая всъщност идва от живи хора, така че очаквайте двойно или тройно увеличение на броя на обажданията за течащо казанче в тоалетната, проблем с бойлера или въпроси относно отоплението на имотите.
Когато на покупката на имот, гледате с инвестиционна цел, трябва да я сравнявате и с други инвестиционни алтернативи. Основните въпроси, които си задават повечето малки инвеститори преди да вземат подобно решение са:
🔹 кога е най-подходящият момент спрямо състоянието на пазара;
🔹 какви са рисковете при този вид инвестиция;
🔹 какви са предимствата и недостатъците спрямо инвестицията в други активи, като акции например.
Агенция “Недвижимост- Варна”, работи вече 12 години на българския пазар и е специализирана в сферата на консултантска и посредническа дейност, инвестиции и строителство. Ние предоставяме на своите клиенти комплексна услуга, включваща:
- Проучвания на пазара и имотни консултации;
- Организиране на огледи на имоти и водене на преговори по основните параметри на сделките;
- Проучване от високо квалифициран юрист, специализиран в областта на вещното право на документите удостоверяващи собствеността и извършване на проверки за наличие на тежести, ипотеки, възбрани, съдебни и административни спорове .
- Изготвяне на предварителни договори и договори за наем;
- Подготовка на документи за окончателно изповядване на сделката, изготвяне на проект за нотариален акт и представянето им на нотариус.
Адрес на агенция за имоти “Недвижимост Варна”:
Варна, ул. “Ген. Колев” N 50, ет. 2, ап. 2
Офис тел: 052-61-61-40
Моб. тел: 0888-682-512
Skype: varna.property
http://www.varnaimot.bg